M Live Röportaj

M Live Röportaj

Avangart ve klasik tarzlarda üretim yapan İnka Mobilya, sektöründe 30 seneyi geride bırakırken müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurarak büyümeye devam ediyor. Gerek Ar-Ge departmanı ile gerekse konusunda uzman mimari kadrosu ile müşterilerine hizmet veren İnka Mobilya son dönemde proje bazlı çalışmalarıyla da göz dolduruyor. İnka Mobilya’nın ortağı Selçuk İncir, kendilerini farklı kılan özelliklerini ve gelecek hedeflerini M-Live okurları için anlattı.

İnka Mobilya ne zaman kuruldu ve kurulduğu günden bugüne nasıl bir gelişim gösterdi?

İnka Mobilya babam Ömer Osman İncir tarafından sehpa atölyesi olarak 1984 yılında kuruldu. 2000 yılına kadar firmamızın başında babam vardı. Ağabeyim ve benim üniversiteden mezun olmamızla birlikte yavaş yavaş babam işleri bizlere devretti. Zamanla kardeşim Emrah İncir ile birlikte işlerin tüm sorumluluğunu üstlendik. Klasik tarzda üretim yapan, toptan hizmet veren bir firmayız. Şu anda da Türkiye’de klasik tarzda üretim hacmi yüksekliği bakımından ilk beş firma arasında gösteriliyoruz. Tasarlayıp üretmenin ve satışını yapmanın yanı sıra çok kısa zaman önce proje bazlı çalışmalara da başladık. Bu konuda Emrah Bey’in eşi iç mimar Nisa İncir ile bir çözüm ortaklığına gittik. Artık iç mimari projelere de cevap veren bir firma olarak yolumuza devam ediyoruz. Tabii iç mimaride yeniyiz ama oldukça iddialıyız. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok bölgeye satışlarımız var. Türkiye’de toplamda 35 bayiimiz var. Yurtdışında ise Dubai, Irak, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelere ihracat yapıyoruz.

02“HAYALLERİMİZ DOĞRULTUSUNDATASARLANAN KLASİK MOBİLYAYI ÜRETEN BİR FİRMAYIZ”

İç mimari alanında hizmet sunmaya nasıl karar verdiniz?
Bu kararda Nisa Hanım’ın etkisi çok fazla. Biz üretip satarken kendisi bize daha büyük düşünmemiz gerektiğini ve ürettiklerimizi bir bütün halinde de sunabileceğimizi gösterdi. İlk etapta nasıl olur diye kafamızda birçok soru işareti vardı. Ama gördük ki biz müşterimize kişiye özel konseptler yaratıp bunu rahatlıkla uygulayabiliyoruz. Şimdiye kadar bir alanda yoğunlaşarak kendimize gem vurmuşuz. Mesela normal şartlarda ülkemizde klasik mobilyada tasarıma pek fazla önem verilmez. Ama biz tasarım kimliğiyle ön planda olan bir firmayız. Bu yönümüzü iç mimariye de  aktarabilirdik. Nisa Hanım’ın katkılarıyla iç mimaride de ne kadar başarılı olduğumuzu gösterdik. Mesela en son olarak hem ihracatımızı yükseltmek, hem de nasıl konseptler yarattığımızı  göstermek adına İMOB Fuarı’na katıldık. Aldığımız geri dönüşler o kadar iyiydi ki bize işimizi ne kadar doğru yaptığımızı gösterdi. Biz tamamen hayallerimiz doğrultusunda tasarlanan klasik mobilyayı üreten bir firmayız. Kendimizi  kısa sürede mimari projelerde de ispatladık. Bundan sonrası için de ihracatımızı arttırmayı, yurtiçi bayi sayımızı çoğaltmayı, kendi mağazalarımızı açmayı ve iç mimari projelerin üzerine daha çok eğilmeyi hedefl iyoruz. Bunları yapacak enerji ve ekibe sahibiz.

Üretim odaklı bir firma olarak üretim tesisiniz ve üretimde önem verdiğiniz detaylar hakkında neler söylersiniz?
Üretim tesisimizde bizim için en önemli ve en başta gelen unsur çalışanlarımızın emniyetidir. Bunun için günümüz şartlarında bir mobilya üretiminde bulunması gereken kaza ve bu gibi şeyleri önleyici yardımcı gereçleri barındırıyoruz. Üretimde ise kullanılan malzemenin kalitesi ve teknolojinin bize sunmuş olduğu güzellikleri önemle dikkate alıp uygulama yapabilmemiz bizim için çok önemli.

03“ÜRÜNLERİMİZDEKİ KALİTE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Firmanızı yönetirken nelere dikkat edersiniz ve ikinci kuşak olarak İnka Mobilya’nın gelişimine ne gibi katkılar sağladınız?
Babamız Ömer Osman İncir’den devralmış olduğumuz firmamızda ilk günden bugüne en başta ürünlerimizdeki kalite bizim için çok önemli. Çünkü bizim üretmiş olduğumuz mobilyaları insanlar ciddi bedeller karşılığında alıyorlar ve aldıkları bu mobilyalar onların yüzlerinde tebessüm oluşturuyorsa biz onlardan daha mutlu oluyor ve diyoruz ki doğru ve kaliteli iş yaptık. Babamdan sonra bizim firmaya katkılarımızkonusunda ise şunu söyleyebilirim; teknoloji, yurt dışı ve çalışma ortakları gibi konularda büyük katkılarda bulunduk ve her geçen gün bu katkılarımız daha da büyüyor.

İMOB Fuarı’na katılmak firma olarak size ne gibi katkılar sağladı?
İMOB Fuarı’nda beklemiş olduğumuz ilgiyi bulduk. Ve fuarlara katılmaya devam edeceğiz. Koleksiyonumuzun özelliğine gelince tasarımları için zamanı sorun etmeden gelecek misafi rlere yeni renkler ve eşini görmeyecekleri mobilya modellerini sunuyor, bu konuda başarılı olduğumuzu da almış olduğumuz olumlu tepkilerden anlıyoruz. 2013 yılı İMOB Fuarı’yla birlikte bizim için oldukça hareketli geçti ve hala yılsonuna kadar tam kapasite olarak durmaksızın çalışmaktayız. İhracata baktığımızda ise çalışmış olduğumuz fi rmalara 3 ülke daha ekledik. Bu da bizi mutlu ediyor.

Mağazalaşma gibi düşünceleriniz var mı? İnka Mobilya’nın ürünleri Türkiye genelinde kaç noktada bulunuyor?
Mağazalaşma gibi düşüncemiz var. Ama bizim için üretim daha önemli olduğundan fazla üzerinde durmuyoruz. Belli bir süre sonra kendiliğinden oluşacaktır. Şu an için gerek Türkiye gerekse yurtdışı içintaleplere cevap vermek firmamız açısından daha önemli. Türkiye’de yaklaşık 20 noktada bizim üretmiş olduğumuz ürünleri görebilirsiniz.

“FİRMAMIZIN EN BÜYÜK HEDEFİ BUGÜN OLDUĞU GİBİ İLERDE DE AYNI KALİTEYİ SUNMAK”

İnka Mobilya olarak hedefl eriniz nelerdir? İleride markanızı nasıl bir noktada görmek istiyorsunuz?
Firmamızın en büyük hedefi bugün olduğu gibi ilerde de aynı kaliteyi sunmak. Bizim en önemli hedefimiz budur. Tabii ki firmamızı gün geçtikçe kalabalıklaşan nüfus ve her gün artan talepler doğrultusunda büyütmek gerekecektir.

Mobilyanın yanı sıra inşaat sektöründe de faaliyet gösteriyorsunuz. Yaptığınız projelerden bahsetmeniz mümkün mü?
İnşaat sektöründeki varlığımız henüz çok yeni. Ama buna rağmen yine de hızlı bir giriş yaptığımızı söyleyebilirim. Hedefi miz mobilya sektöründe yakaladığımız başarıyı, kaliteyi inşaat projelerinde de yakalamak. Öncelikle Bebek’te dört bin metrekarelik bir yalı projesine başladık. Çok yakında bitecek çok prestijli özel bir proje oldu. İstanbul’da biri 144 diğeri 90 dairelik olmak üzere iki adet konut projemiz var. Bu projeler kentsel dönüşüm kapsamında ilerliyor. Şu an için bulunduğu ada parselinde eski binaların yıkımı gerçekleşiyor. Çok yakında projenin temellerini atmaya başlayacağız. Kullanışlı, kaliteli ve şık projeler ile inşaat sektöründe kısa sürede büyük bir yol aldığımızı söyleyebilirim.

İNKA